Túlóra vagy hatékonyabb munkavégzés?

Hogyan előzhetjük meg a kiégést a munkahelyen?

A modern munkahelyek dinamikus tempója sokszor megköveteli a szoros határidők tartását, a problémák azonnali megoldását és a folyamatos elérhetőséget. De vajon valóban a túlóra a kulcs a sikerhez? Vagy épp ellenkezőleg, ez az, ami hosszú távon aláássa a hatékonyságot és a munkavállalók jóllétét? A munkahelyi túlterheltség nemcsak a munkavállaló, hanem a vállalat számára is komoly következményekkel jár. Az elégedetlenség növekedése miatt nő a fluktuáció, csökken a produktivitás és a csapatszellem is sérül. Hogyan előzhetjük meg a kiégést? Hogyan támogathatjuk a munkavállalókat a hatékony munkavégzésben és a fenntartható munkahelyi kultúra megteremtésében?

A túlórázás rövid távon siker, hosszú távon probléma

Bár sokan úgy vélik, hogy a túlórázás elkerülhetetlen a siker érdekében, valójában ez gyakran károsabb, mint hasznos. A hosszú munkaórák miatt csökken a dolgozók kreativitása és problémamegoldó képessége, miközben nő a hibázás kockázata. Ráadásul a magánélet háttérbe szorítása miatt még inkább fokozódik a mentális terhelés. Az eredmény? Kiégett, demotivált munkavállalók, akik egyre kevésbé tudnak teljesíteni.

Generációs különbségek a túlórával kapcsolatos hozzáállásban

A túlóra a legtöbb modern társadalmi berendezkedésben elfogadottnak számít, sőt sok vállalatnál még mindig a “kemény munka” és a lojalitás mércéje. Azonban ahogy egyre több generáció dolgozik párhuzamosan a munkahelyeken, úgy a munkához és a túlórához kapcsolódó hozzáállásukban is megfigyelhetők eltérések. 

Az X generáció esetében a kötelességtudat dominál, így a munkáltató elvárásai sok esetben elsőbbséget élveznek, a túlóra egyfajta elfogadott normaként jelenik meg számukra. A munkahelyi sikerért és biztonságért cserébe a magánélet háttérbe szorítása elfogadott áldozat, különösen a gazdasági instabilitás időszakaiban.

Az Y generáció már jóval árnyaltabban közelít a túlóra kérdéséhez. Bár hajlandóak extra energiát fordítani a karrierépítésre, de csak akkor, ha hosszú távon ez az elismerésben és a kompenzációban is arányosan jelentkezik. Sokkal inkább keresik a rugalmas és támogató munkakörnyezetet, mint az előző generáció tagjai.

A Z generáció, amely most lép be a munkaerőpiacra, még határozottabban utasítja el a túlóra kultúráját, mint az X vagy Y generációk. Ők már nem hajlandóak a magánéletüket feláldozni a karrier oltárán, és gyakran előnyben részesítik a rugalmas munkavégzést. Számukra a munkahelyi elégedettség és a mentális egészség megőrzése egyaránt fontos.

A generációk hozzáállásában tapasztalható különbségek egyértelmű jelzések a munkáltatók számára is. Míg korábban a túlóra szinte „magától értetődő” része volt a munkának, ma már az is egyre inkább kérdéses, hogy valóban szükséges-e. A fiatalabb generációk elvárásai és technológiai újítások változásokat hoznak, hiszen a munkavállalók elégedettsége és hosszú távú megtartása érdekében a cégek kénytelenek a túlórák helyett az időhatékonyabb munkaszervezést és megoldásokat előtérbe helyezni.

Túlóra helyett hatékonyabb munkavégzés?

A munkáltatók kezében számos eszköz van, amellyel támogathatják a hatékony munkavégzést, miközben jelentősen csökkenthetik a kiégés kockázatát. 

  • Az egyik megoldás a hatékonyságnövelő technikák, mint a prioritásalapú feladatkezelés vagy a „Pomodoro-technika” használatára való ösztönzés, amelyek segítségével a munkavállalók jobban oszthatják be idejüket. 
  • A rendszeres szünetek beiktatása nem luxus, hanem alapvető szükséglet a napi produktivitás fenntartásához. Egy-egy rövid séta vagy kávészünet csodákra képes.
  • A technológiai fejlesztések – például az automatizáció és a digitalizáció – szintén fontos szerepet játszanak: ezek révén a rutin feladatokat intelligens rendszerek végezhetik el, felszabadítva a dolgozók kapacitását, hogy az összetettebb, kreatívabb munkákra koncentrálhassanak.
  • Az olyan programok bevezetése, mint az EAP (Employee Assistance Program), mentális és érzelmi támogatást nyújthatnak a dolgozóknak. A program keretében szakmai tanácsadást, stresszkezelési tréningeket vagy akár egyéni pszichológiai támogatást is biztosíthatnak, ami segít a kiégés korai jeleinek kezelésében. 

Skandináv best practice: ahol a túlóra inkább kivétel, mint szabály

A skandináv régióban a túlórázás a jól szervezett munkakultúra és a munkavállalók jogainak szigorú védelme miatt nem jellemző. Ehelyett arra törekednek, hogy a munkaidőt maximális hatékonysággal töltsék ki, lehetővé téve a dolgozóknak a teljes kikapcsolódást a szabadidejükben. 

  • A heti munkaidő általában 37–40 óra és az a cél, hogy a dolgozók a munkaidő alatt hatékonyan végezzék el a feladataikat, így ne legyen szükség rendszeres túlórára. Svédország például kísérleti jelleggel már bevezette a 6 órás munkanapot egyes szektorokban, kimutathatóan növelve a produktivitást és a dolgozók elégedettségét.
  • A munkaidőn kívüli elérhetőség nem elvárt. A vezetők általában nem nézik jó szemmel, ha a dolgozók hosszabb ideig az irodában maradnak, mert az a rossz időmenedzsment jele lehet. A kollégák és vezetők tiszteletben tartják a magánéletet és kifejezetten ösztönzik a munkahelyi határok betartását.
  • A skandináv országokban a szakszervezetek erős érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek és szigorú szabályozások vannak érvényben a munkaidőre, túlórára és pihenőidőre vonatkozóan.
  • A munkavállalók mentális és fizikai egészségét kiemelt prioritásként kezelik. A túlzott stressz elkerülése érdekében a munkakörnyezetet úgy alakítják ki, hogy támogassa a fenntartható munkavégzést. A munkahelyeken, akárcsak a lakberendezésben, jellemző a letisztult formák, világos színek, természetes anyagok használata, így a nyugodt környezet dominál, ami hozzájárul a stressz csökkentéséhez és a hatékonyság növeléséhez.

KAPCSOLAT

Cím: 1134 Budapest, Dévai utca 19. VIII/811

E-mail cím: office[kukac]jobsgarden.hu

Mobil: +36 70 399 9557

+36 70 668 1682
(English speaking contact)